Minimalizm, harmonia, wyrafinowanie.
Evoque wyznacza nowy złoty standard
Evoque posiada DNA designu Range Rovera, z pływającym dachem, ciągłą linią boczną i nowym eleganckim trójwymiarowym grillem.
Architektura nowoczesnej harmonii. Dla lepszego komfortu miejskiego życia
Otoczenie w znacznym stopniu wpływa na nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Świadomie zaprojektowana przestrzeń uspokaja i wywołuje pozytywne emocje. Wiedzą o tym architekci i projektanci wnętrz, którzy czerpiąc z najlepszych wzorców, sięgają dziś po rozwiązania pozwalające sprostać wyzwaniom współczesnych metropolii i ich mieszkańców.
Jak szacuje ONZ, już 57 proc. populacji Ziemi mieszka w miastach, co daje ponad 4,5 mld osób. Liczba mieszkańców największej aglomeracji świata – Tokio – to aż 37 mln osób. Niewiele mniej ludzi żyje w Dżakarcie – 33,8 mln oraz Delhi – 33,2 mln. W Polsce, według GUS, w miastach mieszka już 60 proc. populacji, a więc ponad 22,6 mln osób. W największym – Warszawie – 1,8 mln. Jak podkreślają eksperci, liczby te będą tylko rosły. Waszyngtoński instytut Global Population Education zakłada, że do 2050 r. w miastach będzie żyło aż dwie trzecie z 9 mld mieszkańców globu.
Moc światła i zieleni
Życie w tak dynamicznie rozwijających się aglomeracjach generuje sporo wyzwań. Tym bardziej, że środowisko miejskie nie jest tym, w którym czujemy się najlepiej. Z jednej strony miasto daje pracę i możliwości rozwoju, z drugiej życie w dużych skupiskach może potęgować uczucie wyobcowania, zagubienia, a nawet stresu. Nie pomaga też fakt, że zamiast otoczyć się naturalnym krajobrazem – lasem czy wodą – wokół widzimy tylko ciągnący się kilometrami beton i szkło.
Przyjazne dla ludzi i środowiska naturalnego budynki to jedno – nie może być jednak mowy o nowoczesnych miastach bez zrównoważonego transportu.
Nowoczesna architektura miejska ma więc do odegrania niebagatelną rolę. Świadomie zaprojektowana pozytywnie wpływa na zdrowie, samopoczucie i jakość życia. Oddziałuje też na emocje i myśli. To stąd wziął się zyskujący na znaczeniu trend well building. Idea ta (więcej piszemy o niej w jednym z kolejnych tekstów) koncentruje się na zdrowiu, dobrym samopoczuciu psychicznym i fizycznym oraz komforcie użytkowników przestrzeni, głównie biurowej. Potwierdzeniem, że dany budynek i jego wnętrza uwzględniają dobrostan przebywających w nich ludzi jest prestiżowy certyfikat WELL Building Standard. Mierząc jakość powierzchni, system weryfikuje ponad sto cech budynku w takich kategoriach jak m.in. powietrze, woda, oświetlenie, komfort termiczny, dźwięk, materiały czy innowacje.
Przyjazna przestrzeń to taka, w której zyskujemy dostęp m.in. do naturalnego światła dzięki odpowiednio rozmieszczonym dużym oknom, a także do działającej uspokajająco i prozdrowotnie zieleni – w postaci parków, skwerów, miejskich ogrodów, wypełnionych roślinami części wspólnych, patiów czy dachów. W tym kontekście na znaczeniu zyskują też oficyny. Są ciche, jasne, mają piękne ogrody i nierzadko są ozdobione artystycznymi muralami. To miejsca wytchnienia i spokoju, sprzyjające nawiązywaniu sąsiedzkich relacji.
Na dobre samopoczucie i komfort życia wpływa też funkcjonalność i ergonomia przestrzeni. Nawet kształt pomieszczeń ma znaczenie – zaokrąglone zwiększają poczucie bezpieczeństwa, a wysokie sufity wpływają na kreatywność.
Luksusowe materiały użyte do wykończenia obejmują skórę Windsor, perforowaną tkaninę ekologiczną i nowoczesną mieszankę wełny.
Dobrym przykładem przemyślanej architektury jest kameralne osiedle na Wyspie Mieszczańskiej we Wrocławiu, z zielonymi dachami i patio z wodospadem. Mieszkańcy mają też dostęp do strefy spa, siłowni czy postarzalni win. Projekt otrzymał prestiżową nagrodę European Property Awards.
Współcześni architekci dbają, by w mieście nie tylko dobrze się mieszkało, ale też pracowało, czego doskonałym przykładem jest nowo powstały biurowiec w centrum Katowic. Dwa 7-piętrowe budynki zostały zaprojektowane tak, by zapewnić przebywającym w nich osobom więcej zielonych przestrzeni – tarasy mają powierzchnię 1100 m2. Na dziedzińcu można zagrać w pétanque, schronić się przed słońcem pod organicznymi zadaszeniami, a także skorzystać ze ścieżek rowerowych i biegowych.
Kabina modelu Evoque jest spokojna i minimalistyczna. Jej głównym elementem jest „unoszący się” 11,4-calowy dotykowy, zakrzywiony ekran centralny.
Znaczenie naturalnego światła dostrzegają też projektanci innych przestrzeni, w których spędzamy dużo czasu, w tym samochodów. Przemyślanym designem, który sprzyja dobremu samopoczuciu kierowcy i pasażerów, wyróżnia się nowy Range Rover Evoque. , kompaktowy SUV, który doskonale wpisuje się w miejską tkankę. W modelu projektanci zastosowali m.in. panoramiczny dach, który wprost zalewa kabinę naturalnym światłem.
Piękno i funkcjonalność
Na dobre samopoczucie i komfort życia wpływają też funkcjonalność i ergonomia przestrzeni. Nawet kształt pomieszczeń ma znaczenie – zaokrąglone zwiększają poczucie bezpieczeństwa, a wysokie sufity wpływają na kreatywność.
Co ważne, są to cechy pożądane nie tylko w architekturze, ale też wzornictwie współczesnych samochodów. Ergonomią i funkcjonalnością zastosowanych rozwiązań odznacza się wspomniany już Range Rover Evoque. Wystarczy przywołać zakrzywiony centralny ekran dotykowy o przekątnej 11,4 cala, pozwalający sterować kluczowymi funkcjami. Umieszczony w linii wzroku i bliżej kierowcy przede wszystkim poprawia widoczność. Takie umiejscowienie ekranu pozwoliło też uwolnić miejsce na schowki i zwiększyć przestrzeń bezprzewodowego ładowania urządzeń. Nowy Range Rover Evoque to także m.in. wygodna dotykowa dźwignia zmiany biegów oraz wbudowany asystent w postaci Amazon Alexa.
Dla jeszcze większej atrakcyjności wizualnej, wnętrze modelu Evoque
oferuje różne motywy i wykończenia.
Wizualny kontrast we wnętrzu modelu Evoque zapewniają nowe ciemne detale z wyrafinowanym i subtelnym wykończeniem
Przyjazna przestrzeń odznacza się również dobrą izolacją akustyczną, skutecznie separującą od wielkomiejskiego hałasu. Ważna jest też odległość od najbliższych sąsiadów – im dalej, tym bardziej komfortowo się czujemy. Po budynkach, ale też samochodach oczekujemy ciekawej formy, która zaspokoi nasze poczucie estetyki. Taką znajdziemy w modelu Range Rover Evoque. Ten elegancki SUV charakteryzuje się nowoczesnym minimalizmem wzmocnionym charakterystycznym unoszącym się dachem, nieprzerwaną linią boczną i wysuwanymi klamkami. Smukłe reflektory Pixel LED ze światłami do jazdy dziennej przywodzą z kolei na myśl klejnoty. Jednak nasze poczucie estetyki zaspokaja nie tylko bryła, ale i wnętrze.
Dobrze czujemy się w przestrzeniach, w których zastosowano naturalne materiały wykończeniowe i odpowiednią kolorystykę – kolor biały przynosi spokój i ukojenie, niebieski wzmacnia koncentrację, a pomarańczowy pozwala pozbyć się złych emocji. Jeśli chodzi o architekturę, także architekturę krajobrazu, to dobrym przykładem inwestycji, która dba o dobre samopoczucie mieszkańców, jest położony w otulinie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego kompleks apartamentów w Sopocie. Architekci zastosowali tu drewnianą elewację i naturalne materiały wykończeniowe. Dobremu samopoczuciu i nawiązywaniu sąsiedzkich relacji sprzyja zielone patio.
Do rangi jednego z symboli Warszawy urasta z kolei biurowiec przy ul. Chmielnej. W 14-kondygnacyjnym budynku, o bryle przypominającej kryształ, projektanci zastosowali rozwiązania, które korzystnie oddziałują na zdrowie i samopoczucie pracujących tu osób. Mowa m.in. o strefie wypoczynku na zielonych tarasach oraz doskonałym nasłonecznieniu. Położony w pobliżu Alei Jerozolimskich budynek zapewnia bezpośredni dostęp do wszystkich środków komunikacji miejskiej. To kolejny laureat europejskich "architektonicznych Oscarów”.
„Na dobre samopoczucie i komfort życia wpływają funkcjonalność i ergonomia przestrzeni. Nawet kształt pomieszczeń ma znaczenie – zaokrąglone zwiększają poczucie bezpieczeństwa, a wysokie sufity wpływają na kreatywność.”
Komfort w drodze
Przyjazne dla ludzi i środowiska naturalnego budynki to jedno – nie może być jednak mowy o nowoczesnych miastach bez zrównoważonego transportu. To kolejny element, który ma decydujący wpływ na zdrowy ekosystem miasta. Świadomy wybór tego, czym się przemieszczamy – pomnożony przez liczbę mieszkańców metropolii – pozwala w realny sposób kształtować wielkomiejską przestrzeń, czyniąc życie w niej bardziej komfortowym i przede wszystkim zdrowszym.
I ten element wzięli pod uwagę projektanci Range Rovera Evoque. Ta hybryda typu plug-in z zasięgiem do 62 km w trybie zeroemisyjnym dba o jakość miejskiego powietrza, a minimalistyczne wzornictwo kabiny pozwala się wyciszyć, nawet gdy utkniemy w korku. Co więcej, system Cabin Air Purifiction Plus monitoruje i kontroluje poziom CO2 we wnętrzu, filtrując groźne dla zdrowia pyły zawieszone PM2.5. Czyste powietrze w kabinie to lepsze samopoczucie i większa czujność kierującego.
Wygodę kierowcy i pasażerów można dodatkowo wzmocnić sięgając po szereg pozycji z zakresu wyposażenia opcjonalnego oraz akcesoria poprawiające jakość i komfort jazdy. Dobrze zaprojektowany i wyposażony SUV jest jak przyjazna architektura – dba o dobre samopoczucie osób żyjących w mieście.
Chcemy dziś żyć i przebywać w przestrzeni, w której czujemy się przede wszystkim dobrze. Takiej, która jest skoncentrowana na naszym zdrowiu i dobrym samopoczuciu, zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Naprzeciw tym potrzebom coraz odważniej wychodzą architekci i projektanci, a ich działania – szczęśliwie dla mieszkańców współczesnych metropolii – spotykają się z coraz większym zrozumieniem i zaangażowaniem włodarzy.